POZNAŃ: Uroczystość Krzyża Świętego i poświęcenie krzyży


krzyzSerdecznie zapraszamy w niedzielę 14 września na Eucharystię we wspólnocie reformowano-katolickiej w Poznaniu. 

Ten dzień w tradycji liturgicznej Kościoła jest w sposób szczególny poświęcony krzyżowi – znakowi Bożej miłości i zbawienia. Tego dnia po Eucharystii poświęcimy nasze domowe krzyże oraz krzyżyki, które nosimy na szyjach – przynieście je ze sobą na Liturgię.

Święto Krzyża Chrystusowego związane jest ze wspomnieniem odnalezienia go w Jerozolimie.

Tradycja przypisuje odnalezienie Krzyża św. Helenie, matce cesarza Konstantyna I Wielkiego, w 326 roku. Relikwie złożone zostały w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Od tamtej pory były uroczyście czczone przez wiernych przybywających z całego świata chrześcijańskiego. Okres ten zakończyło zdobycie Jerozolimy 20 maja 614 roku przez króla perskiego Chosrowa II Parwiza. Persowie zburzyli świątynię a relikwie Krzyża zabrali z Jerozolimy.

W 628 roku cesarz bizantyjski Herakliusz pokonał Persów i odzyskał święte relikwie. Cesarz sam wniósł je uroczyście do Jerozolimy wchodząc do miasta przez Bramę Złotą. Jak mówi legenda, cesarz niosąc Krzyż ubrany był w drogocenne szaty i nie mógł udźwignąć Krzyża aby wejść do miasta. Dopiero kiedy za poradą biskupa Jerozolimy Zachariasza zdjął bogaty strój, idąc boso wniósł Krzyż aż do odbudowywanej po zniszczeniu Bazyliki.

 

Comments are closed.